NIHOS na facebooku

Menu

Vyhľadávanie

Festival Vysoké Hory Nitra

16. ročník festivalu o horách a cestovaní sa uskutoční 25.11.2023 na MsÚ v Nitre. Viac info nájdete na www.vysokehorynitra.sk Festivalový FACEBOOK

SVTS

< návrat späť

2007


o festivale program fotovýstava sponzori tombola organizačný štáb


 Všetko sa to začalo niekedy začiatkom roku 2005, keď sa partia ôsmich nadšencov horských športov zišla na vrchole Zobora v Tríbečskom pohorí a založila občianske združenie Nitriansky horský spolok. Po roku plodnej spoločnej činnosti spočívajúcej najmä v spoznávaní slovenských, ale aj rakúskych, talianskych, francúzskych i ruských hôr sa členská základňa rozrástla a nazbierali sme množstvo zážitkov a skúseností, o ktoré je dobré sa podeliť. Preto sme si v rámci jedného zimného skialpového víkendu "privlastnili" najbližšiu horskú chatu, pozvali pár známych a začali premietať a rozprávať zážitky... Po úspešnom klubovom premietaní o horách a cestovaní na Chate na Pohronskom Inovci vo februári v roku 2006 a po povzbudení Ústredia SVTS (Slovenský vysokohorský turistický spolok) sa Nitriansky horský spolok rozhodol zorganizovať regionálny festival SVTS - Vysoké hory Nitra. Prvý ročník sa uskutočnil v novembri 2006. Na festivale vládla skvelá atmosféra a počas dňa veľmi zaujímavý program sledovalo okolo 700 ľudí. V programe, ktorý prebiehal od rána sa postupne predstavili:
Dušan Myslivec z Nitry, ktorý predstavil svoju lezeckú akciu v Yosemitoch v USA, Peter Absolon z Nitry porozprával o svojich zážitkoch z cesty po Mongolsku, Martin Gáblik zo Zvolena vybral veľa zaujímavého zo svojho pôsobenia na osemtisícovkách, Patrik Egyud z Nitry, člen NHS, uviedol vysokohorskú expedíciu Kaukaz 2006, Peter Šperka z Vysokých Tatier predstavil expedíciu tatranských záchranárov - Broad Peak 2006, Jozef Opatovský z Trenčína zase porozprával o výstupoch na peruánske šesťtisícovky, Viliam Zanický zo Žiliny uvedol video z Venezuely, kde sme sa oboznámili so Stolovými horami a Top vodopádom sveta, Juraj Pekárek z Kysuckého Nového Mesta predstavil sopky Južnej Ameriky, Honza Vesták z Prahy v premiére predstavil jeho úspešný výstup na Gasherbrum II, Dodo Kopold z Bratislavy prezentoval svoje najkrajšie lezecké výstupy v najvyšších stenách sveta, Peter Juhás porozprával a uvedol film z prostredia pod vodnou hladinou tatranských plies. Na záver bol premietnutý film Pururambo z produkcie Pavla Barabáša.

Druhý ročník sa uskutoční v sobotu 10.11.2007 vo veľkej sále Mestského úradu v Nitre od 9:00 hod.

Účasť v programe prisľúbili viacerý známi a zaujímaví hostia. (viac v sekcii PROGRAM).

Sprievodnou akciou bude opäť výstava fotografií od rôznych autorov a hodnotná tombola. Kapacita festivalovej sály je cca 500-600 miest na sedenie. Festival je vďaka sponzorom finančne zabezpečený tak, že vstup je voľný a my môžeme povedať: "Príďte na peknú sobotu do Nitry, všetci ste srdečne vítaní".

Ďakujeme Ústrediu SVTS za podporu a pomoc pri organizovaní festivalu.

Vedenie NHS