NIHOS na facebooku

Menu

Vyhľadávanie

Festival Vysoké Hory Nitra

16. ročník festivalu o horách a cestovaní sa uskutoční 25.11.2023 na MsÚ v Nitre. Viac info nájdete na www.vysokehorynitra.sk Festivalový FACEBOOK

SVTS

Kategórie: Aktuality

Zimná Babia Hora (1725 m) na skialpoch - 30.12.2008

Tohtoročný Silvester NIHOSU sa uskutočnil na Chate nášho člena „Džuboxa“ na Orave. Do útulného, aj keď nie veľmi vykúreného domu sme prišli 28. decembra a po rozdelení si izieb a hlavne postelí (podotýkam, že ich bolo možné zrátať na prstoch jednej ruky) sme hneď začali spriadať plány na nasledujúce dni.

Prvou akciou bolo rozlyžovanie sa na neďalekom lyžiarskom stredisku Brezovica, aby sme sa pripravili na náročnejšie skialpové terény. Niektorí z nás to zobrali vážne a lyžovali o stošesť. Iní zostali na chate a voľný čas venovali oddychu a prechádzkam v meste Trstená. Každopádne sme sa všetci večer stretli a „kuli ďalšie lyžiarske plány".

 

...po druhej, kvôli večernému vykecávaniu nie práve do ružova vyspatej noci, sme sa aj vďaka Patrikovi zavčasu prebudili do krásneho slnečného rána. Netrvalo dlho a už sme sedeli v studených autách a smerovali na Slanú vodu, kde mala začať naša dnešná túra. Vďaka šikovnosti šoférov sa nám však podarilo dostať až k Hviezdoslavovej hájovni, čo nám ušetrilo nejakú tú hodinu šliapania a zopár "výškových".  S veľkými batohmi na pleciach a lyžami na nohách sme vyrazili. V lese sme postupovali rýchlejšie, nakoľko nás poháňalo asi 16 stupňov pod nulou, na slniečku sme však spomalili a vychutnávali si teplé, aj keď zimné lúče. Viditeľnosť bola bezchybná a tak, sprevádzaní krásnymi výhľadmi na Veľkú i Malú Fatru sa nám išlo geniálne. Postupne, so stúpajúcou výškou sa nám odkrývali nielen Západné, ale aj Vysoké a Belianske Tatry. Tu však už vietor testoval našu výstroj, ktorá bola dovtedy postačujúca a prinútil nás poobliekať si goráčky. Za poriadneho vetra nad hlavami, zľadovateného snehu pod nohami a s podkĺzavajúcimi sa pásmi na lyžiach sa nám podarilo dostať na vrchol Babej Hory (1725 m). Tam sme sa občerstvili drobnosťami, ktoré sme si ráno nahádzali do batohov. Na rozdiel od väčšiny, jeden náš nemenovaný člen (Džubox) si na vrchole urobil obloženú misu a v treskúcej zime si ju pekne vychutnával. Ja sa len čudujem, že mu počas toho hodovania neodmrzli ruky. Po zrelej úvahe, že by sme už mohli vyraziť, sme si z lyží stiahli pásy, poriadne zatiahli lyžiarky a šup dolu. Keď sme prešli najstrmší úvod, čakal nás krásny prašan, v ktorom bolo lyžovanie, ako za odmenu. Neskôr nás čakal prechod lesom, kde ma celkom vyčerpalo kľučkovanie medzi stromami. Všetko sme však zvládli bez nárazov a úrazov a dolyžovali sme až k autu. Cestou domov sa s nami slniečko rozlúčilo krásnym západom a vyčerpaní sme sa tešili na sľubovanú saunu pána domáceho.

 

Účastníci: Janka Ferenciová, Katka Egyudová, Zuzka Mališková, Danka Zmeková, Róbert Kollár, Martin Boltižiar, Michal Griesbach, Marek Matejka, Andrej a Hanka Zaujecovci, Vladimír Hrudka, Patrik Egyud

 

Text: Danka Zmeková

Foto: Andrej Zaujec, Róbert Kollár, Patrik Egyud, Danka Zmeková   FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

 

 

print Formát pre tisk

Komentáre rss


Neboli pridané žiadne komentáre.