NIHOS na facebooku

Menu

Vyhľadávanie

Festival Vysoké Hory Nitra

16. ročník festivalu o horách a cestovaní sa uskutoční 25.11.2023 na MsÚ v Nitre. Viac info nájdete na www.vysokehorynitra.sk Festivalový FACEBOOK

SVTS

Kategórie: Aktuality

Jarné čistenie Zobora 2023

V stredu 12. apríla 2023 sa uskutočnil 13. ročník Jarného čistenia Zobora so začiatkom o 16:30 pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada na Zobore. Ide o tradičnú environmentálnu akciu, ktorú od r. 2007 organizuje Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s Mesto Nitra a Správou Chránená krajinná oblasť Ponitrie.

Tento rok však bola realizovaná netradičným spôsobom, teda komunitne bez pozvania širokej verejnosti s cieleným oslovením vybraných skupín ľudí. Organizátori sa tak rozhodli na základe prieskumu Zoborských vrchov, t. j. značených turistických chodníkov, ich okolia, a z dôvodu, že v danom území je bežného „turistického" odpadu výrazne menej ako v minulosti.

Podujatia sa zúčastnilo takmer 30 dobrovoľníkov, členov NHS, Klubu slovenskýchturistov Nitra, Zoborského skrášľovacieho spolku, Stráže prírody Ponitrie,pracovníkov Správy CHKO a firmy Foxconn Slovakia. Rozdelili sa do viacerýchskupín. Časť čistila okolie nemocnice a zoborského kláštora, prístupovú cestu k nim,tiež les pod parkoviskom. Ďalšie skupiny sa na terénnych autách prepravilik vzdialenejším lokalitám - zoborskému jazierku a hraniciam prírodnej rezerváciiLupka. Tu už nachádzali „neturistický" odpad, teda starý domový alebo stavebnýodpad, pneumatiky, časti nábytku a pod. Ten namiesto toho, aby bol likvidovanýcestou kontajnerov a zberných dvorov, nezodpovední ľudia vyvezú do prírody. Eštevýraznejšie ako v minulosti sa potvrdilo, že tvorí, z hľadiska hmotnosti aj rozmerovo,najväčšiu časť odpadu, ktorý bol vyzbieraný. Všetok odpad bol na konci akcie,po 19:00, sústredený pod nemocnicou, odkiaľ jeho likvidáciu vo štvrtok dopoludniazabezpečili Nitrianske komunálne služby. Odpadu bolo tento rok 480 kg, čo jecelkovo za doterajších 13 ročníkov (2007-2023) cca 32,5 t.

Partnermi Jarného čistenia Zobora 2023 bola spoločnosť Heineken Slovensko a reštaurácia BUGANKA. Zúčastneným dobrovoľníkom aj partnerom patrí vďaka. Novinkou tradičného podujatia je logo, ktoré vytvoril Pavol Doman.

Logo aj ďalšie zaujímavé informácie nájdete na FB stránke www.facebook.com/JarneCistenieZobora.

Fotogaléria k článku TU

print Formát pre tisk

Komentáre rss


Neboli pridané žiadne komentáre.