NIHOS na facebooku

Menu

Vyhľadávanie

Festival Vysoké Hory Nitra

16. ročník festivalu o horách a cestovaní sa uskutoční 25.11.2023 na MsÚ v Nitre. Viac info nájdete na www.vysokehorynitra.sk Festivalový FACEBOOK

SVTS

Kategórie: Aktuality

Činnosť NIHOSu v roku 2022

Našu činnosť v uplynulom roku by sme mohli sumarizovať uvedením niekoľko spoločných aktivít, tradičných akcií, ale aj aktivít nových...

Festival Vysoké hory Nitra (apríl)
Po dlhodobej príprave sa to konečne podarilo, na tretíkrát po r. 2020 - 21 a lockdownoch sme zorganizovali 15. ročník nášho festivalu. A to v netradičnom jarnom termíne a v dvojdňovej podobe, t. j. hlavný festivalový deň - sobota a nedeľný poznávací výlet v Zoborských vrchoch. Na základe ohlasov divákov a hostí festivalu ho vnímame v podstate ako vydarený, i keď ešte poznačený pandémiou.

Prechod Šípskej Fatry a niečo naviac (máj)
Každú stredu už viac ako 10 rokov chodí štvorica členov po práci tréningovo do Zoborských vrchov, na túry, ktoré zahŕňajú aj lezenie v skalách pod Pyramídou. Počas nich už dávnejšie vznikol nápad na jarné viacdňové turistické prechody s prespaním v prírode. Prvé 4 ročníky boli v znamení príchodu na Malú Lehotu v Tribeči z každej svetovej strany, čo zahŕňalo nielen domovské pohorie, ale aj ďalšie - Vtáčnik, Žiar, Štiavnické vrchy, Strážovské vrchy. Pre pokračovanie tradície sme si zvolili na tento rok Šípsku Fatru so začiatkom pri rieke Orava a s prvým prespaním v krásnom prostredí historickej osady Podšíp. Užili sme si peknú prírodu, skaly, výhľady. V Komjatnej sme sa vzhľadom na nestále počasie a hroziaci dážď rozhodli presunúť cez Ružomberok do Chočských vrchov, konkrétne Kalameny so zámerom dať si wellness v známom termálnom jazierku a vystúpiť na Liptovský hrad, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku.   

Kurz základov vysokohorskej turistiky  (máj)
Posledný májový víkend sme po roku organizovali kurz VhT, jeho letnú časť. Tentoraz na skalách Studeného hradu neďaleko Gýmeša. Špeciálny v tom, že bol premiérovo určený dospelákom aj deťom. Bol to fajn spoločný čas v prírode, keď sme sa niečo naučili, resp. zopakovali si, ale užili si aj samotné stretnutie. V sobotu dopoludnia teória a základné praktické veci na základni, ktorou bola chatová oblasť pod Gýmešom. Po obede už na skalách praktická výuka v detskej a dospeláckej sekcii - zlaňovanie, výstup po istiacom lane na vežu, tiež lezenie v trojkovej ceste. V nedeľu to bol nácvik pohybu po ferrate a odovzdanie osvedčení.    

Víkend na horách - otcovia s deťmi (jún)
Posledný víkend pred letnými prázdniny patril už tradičnej akcii. Uskutočnil sa 3. ročník expedície Oteckovia, t. j. verejnou dopravou (autobus a vlak) na hory s deťmi. Tentoraz 6 Nihosákov a ich 8 detí cestovalo do Čierneho Balogu. Sobota patrila miestnej atrakcii Čiernohronskej železnici, kde sme vyskúšali všetky trate a užili si aj parnú lokomotívu. Prezreli si lesnícky skanzen Vydrovo a potom spravili turistický prechod späť na chatu cez Urbanov vrch, odkiaľ bol krásny výhľad na hrebeň Nízkych Tatier. V nedeľu sme si cestou späť spravili turistickú prestávku vo Chvatimechu. S plnou poľnou sme vystúpili na horskú chate Bernardín.  

Rodinná cyklostanovačka (august) V lete sme absolvovali 5. ročník bicyklovačky s deťmi a kempovaním v Čechách. Bicyklovali sme už tretíkrát popri rieke Morave a Baťovom kanáli. Tento rok to bolo v okolí mesta Strážnice. V číslach sa dá výlet zhrnúť nasledovne - 5 rodín, 19 účastníkov, 18 bicyklov a 1 cyklovozík, pričom sme najazdili za 4 dni až do 172 km. Navštívili sme, resp. prešli miesta ako Hodonín, Mikulčice, Kopčany, Holíč, Skalica, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou, kúpali sa v priehrade Lučina v CHKO Bíle Karpaty, pozreli si zámky Strážnice a Milotice, navštívili akciu Den vinařů v areáli historických sklípkov Petrov - Plže, „vínečko bílé, je od mé milé". 

Ferrata Zobor a jej otvorenie (september) S myšlienkou vybudovania ferrát na skalách pod Pyramídou v Nitre prišli členovia Nitrianskeho horského spolku ešte na jar 2021. Autorom projektu je náš člen Peter Michalík.  Na realizácii sa podieľali aj Nitrianska organizácia cestovného ruchu, Turistické informačné centrum Nitra, Krajská organizácia cestovného ruchu, ktorá ho financovala, a Zoborský skrášľovací spolok, ktorý je prevádzkovateľom. Viac o prvej ferrate v Nitrianskom kraji i na západnom Slovensku nájdete v špecialnom článku na nihos.sk. alebo tiež na www.viaferratazobor.sk.    

Rodinný víkend na horách (október).  Pre túto akciu s deťmi sme zvažovali rôzne miesta, nakoniec sme sa rozhodli pre Železnô v Nízkych Tatrách. V sobotu to bola túra na krásne miesto - bývalú banícku osadu Magurka, kde sme sa posilnili na Chate Magurka. Na nej chatárči Nihosák Miro Meluš s manželkou Mirkou. V nedeľu sme  šli dolinou Tlstého potoka a cez Ráztocké sedlo vystúpili na Salatín (1630 m), čo bolo zo sedla na vrchol slušných a prudkých 400 výškových metrov. Klobúk dolu pred deťmi, ktoré to zvládli - špeciálne škôlkári Eliška a Lukáš.  

Vianočný výstup na Zobor - 18. ročník (december).  V deň druhého sviatku vianočného organizujeme tradičný výstup na Zobor. Akcia sa, kvôli pandemickej pauze, konala po troch rokoch. Po spoločnom výstupe sa nás na vrchole stretlo viac ako 40 účastníkov. Po ochutnávke domácich vianočných dobrôt sme cez Pyramídu zostúpili späť na liečebák.  

Je fajn, keď tu hory a krásna príroda nie sú iba pre naše vrcholové zážitky, ale môžeme ich otvárať, priblížiť aj pre ďalšiu generáciu.

 

Fotogaléria k článku TU  

 

print Formát pre tisk

Komentáre rss


Neboli pridané žiadne komentáre.