Zdroj: http://www.nihos.sk/cms/index.php?a=45  •  Vydané: 8.9.2008 8:18  •  Autor: Webmaster

Klubové premietanie o horách a cestovaní - 10.-12.2.2006

Dňa 11.2.2006 sa na Chate na Pohronskom Inovci konalo premietanie „O horách a cestovaní“ organizované Nitrianskym horským spolkom (NHS).

Klubové stálice na čele s predsedom prišli na chatu už v piatok večer, aby bol dostatok času na pripravenie miestnosti a zvládnutie všetkých organizačných detailov. Keďže medzi stálice patrím i ja, tak som už v piatok večer za hustého sneženia postupne stúpala na chatu. Niektorí išli na skialpoch, iní po vlastných. Neďaleko cieľa nás milo prekvapil stúpajúci dym z chaty, pretože pôvodne sme mali prísť ešte pred chatárom do nevykúrených, studených priestorov. Zdatnejší z nás išli pomôcť chatárom s vynáškou potravín, takže si celý výstup zopakovali ešte raz. Ja sa za takého borca nepokladám, a tak som sa usadila ku krbu a vychutnávala si teplo praskajúceho kozuba a bohatý repertoár našich skvelých gitaristov.

Dopoludnia sa chata začala pomaličky zapĺňať ľuďmi. Prispeli k tomu určite i preteky psích záprahov, ktoré sa tu konali v tomto termíne. Organizátori a hlavne náš predseda Patrik Egyud mali plné ruky práce, my ostatní sme si našli čas ísť povzbudiť súťažiacich pretekárov.

Premietanie začínalo oficiálne o štvrtej. Miestnosť už bola plná ľudí. Nebolo ich ani veľa ani málo, povedala by som „tak akurát" (cca 60 ľudí). Každý mal pohodlné miesto a netrpezlivo čakal na začiatok programu.

Patrik na úvod predstavil Nitriansky horský spolok (NHS), dôvod vzniku, jeho činnosť, aktivity. Takisto privítal nášho najvzácnejšieho diváka, Jožka Zábojníka - prezidenta SVTS, ktorého účasti sme sa všetci veľmi potešili. Zároveň predstavil prezentujúcich a program klubového premietania.

Zorganizované akcie NHS v roku 2005 premietol všetkým zúčastneným Martin Boltižiar. Predstavil celú našu „výpravu" do Álp, úspešné zdolanie Mont Blancu či výstup na Marmoladu a okolité vrcholy v Dolomitoch.

Ďalším premietajúcim bol Peter Absolon z Nitry, ktorý pútavo predstavil svoju dobrodružnú cestu do Mexika. Neobyčajné zábery pamiatok cudzích civilizácií, riedko obývané miesta, kultúrne rozdiely, mnohé iné zaujímavosti a „pikošky" viacerých z nás doslova pripútali na stoličky.

Horolezeckú expedíciu do vzdialenej Ázie a pokus o zdolanie osemtisícovky Broad Peak premietol Rudko Bošniak, chatár na Chate na Pohronskom Inovci. Niektorým z nás sa ani nesnívalo, aké je náročné existovať vo vysokých nadmorských výškach, aký odlišný je pohľad na svet miestnych obyvateľov a aké náročné je vôbec prežiť. Aj keď sa účastníkom uvedenej expedície nepodarilo úspešne zdolať „pani horu", zachránili život horolezcovi z Poľska, ktorý bol vážne zranený a tak na záver mohol dodať, že expedícia bola vlastne úspešná...

So svojimi cestovateľskými zážitkami sa ešte raz podelil Peter Absolon, ktorý nás doslova vtiahol do neznámej a zabudnutej časti sveta - Mongolska. Cestovanie transibírskou magistrálou, objavovanie nedotknutých pláni a prírodných krás ako i poodhaľovanie historických súvislostí bolo určite pre všetkých mimoriadne zaujímavé, nakoľko táto krajina nie je veľmi turisticky navštevovaná a bežný smrteľník o nej veľa nevie. Vedeli ste napríklad, že neporušená stavba nekonečného Čínskeho múru je výsledkom rekonštrukčných prác? Vo väčšej časti je múr alebo rozpadnutý alebo rozkradnutými domorodými obyvateľmi. Iba snaha o pritiahnutie turistov dala podnet na zrekonštruovanie určitých úsekov múru.

Veľmi kvalitne pripravenú prezentáciu z Pakistanu premietol Martin Kmeťo z Nitry, ktorý sa zúčastnil treku v pohorí Karakoram. Nádherná príroda, čisté horské plesá, či ešte panenské a ľudskou nohou nedotknuté štíty dali určite niektorým podnet na letnú dovolenku :-) Posledným premietajúcim bol Peter Meňhart z Nitry, ktorý nám ponúkol zábery z úplne inej oblasti, a to z vysokohorského potápania. Čistenie plies v okolí Teryho chaty pri teplote mínus pod nulou určite nie je nič pre nováčikov a bojkov. Bolo zaujímavé dozvedieť sa niečo o technike a úskaliach tohto neobvyklého športu.

Na záver Patrik poďakoval všetkým za účasť a premietanie zakončil filmom „Sám naprieč Austráliou", ktorý doniesol Jožko Zábojník.

Rada by som v mene NHS a určite i v mene ostatných zúčastnených poďakovala Patrikovi za zorganizovanie akcie tohto druhu, za zmobilizovanie ľudského faktora a za zvládnutie všetkých organizačných vecí. Taktiež by som chcela poďakovať nitrianskej predajni HUDY SPORT za finančný príspevok, všetkým premietajúcim a pánom chatárom za možnosť zorganizovať akciu na ich chate.

Keďže akcie podobného druhu v našom nitrianskom regióne chýbajú a je o ne záujem, budeme sa snažiť pokračovať v organizovaní ďalších a ďalších ročníkov.

Text: Katka Kollárová
Foto: Patrik Egyud, Katka Kolárová - FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU