Zdroj: http://www.nihos.sk/cms/index.php?a=182  •  Vydané: 17.5.2013 9:30  •  Autor: patrik

IX. zimné stretnutie a bivak na Zobore (...alebo, čo z neho zostalo...) - 30.1.2013

Vznik Nitrianskeho horského spolku si jeho členovia pripomínajú okrem iného aj spoločným strávením zimnej noci na vrchu najbližšom k Nitre, na Zobore.

Doposiaľ sme si ako termín v kalendári akcií rezervovali vždy posledný januárový piatok, kedy je najpravdepodobnejší výskyt snehovej pokrývky. Žiaľ, ako mnoho vecí v našom spolku aj zimné bivakovanie sa našim členom postupne zunovalo a ako starneme, málokto si nájde čas na nočný pobyt v prírode s podobne orientovanými ľuďmi. A ak sa aj zídeme pri víne a slaninke, tak po dvadsiatej druhej sa partia už po niekoľko rokov začne riediť a slovo bivak je už len pojem, ktorý patrí do minulosti. Dnes už na víkend „každý niečo má".

Tento rok vznikla v predsedovej hlave kompromisná myšlienka, urobiť túto tradičnú akciu v strede týždňa, pridať viac propagandy, vystúpiť na Zobor, a namiesto návratu do Nitry zostúpiť do Podhorian a posedieť v našej skoro dokončenej chate, porozprávať sa a v prípade záujmu aj prespať.

Tak sa aj stalo a poobede v poslednú januárovú stredu sme v počte šesť nihosákov stúpali hore južným svahom Zobora. Po nostalgickej chvíľke na vrchole sme to podľa plánu otočili cez Vášáruť do Podhorian. Tam som si predtým prezieravo nechal auto, aby sme sa mali ráno ako dostať do roboty, čím naznačujem, že nakoniec sa aj spalo, teda Miro M. a ja, ostatných večer odviezol Martin B., ktorý nás prišiel pozrieť autom.

Z celej akcie ma teší aspoň to, že tradícia sa zachovala a že v chatke, ktorú sme s Patrikom tak prácne stavali sa snáď po prvý krát trošku rozprúdil horalský život. Športová hodnota tejto akcie je však zanedbateľná a zostáva nezodpovedanou výzvou do budúcnosti.

 

Text: Mirko K.

Foto: Patrik E.   FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU